

Kíváncsian várjuk a Siemens egészségügyi részlegének IPO-ját, amely 20 éve nem látott mértékű tőzsdei esemény lehet Németországban idén. Várhatóan márciusban kerülhet sor a divízió 15-25%-os részvénypakettjének értékesítésére, amely akár 10 milliárd euróra is rúghat. Ilyen nagy tőzsdei bevezetésre a Deutsche Telekom 1996-os, 10,6 milliárd eurós debütálása óta nem volt példa. A legfrissebb piaci becslések szerint a Healthineers nevű divízió piaci kapitalizációja elérheti a 40 milliárd eurót, noha a Morgan Stanley optimista szcenáriója ennél is magasabb, 44 milliárd eurós értéket jelez.
A Healthineers működése 3 részterületre oszlik. Az Imaging olyan orvosi vizsgálati eszközöket tömörít, mint a röntgengépek, az MRI-k, az ultrahangos orvosi kellékek és a komputertomográfia. A Diagnostics különféle diagnosztikai eszközöket gyárt, melyeket például a vizelet-és vérgázvizsgálathoz, vagy immunpróbához használnak. Az Advanced Therapies a nevéből adódóan is előremutató kezelési megoldásokat nyújt, többek között az angiológiában (érvizsgálat) és az onkoradiológiában. A felsorolt ágazatok közül az Imaging és az Advanced Therapies a saját területén egyaránt globálisan piacvezető, míg a Diagnostics a második helyen áll. Ez utóbbi jelenthet kihívást a cég számára, mivel az elmúlt időszakban a Diagnostics veszített piaci részesedéséből, mellyel távolabb kerültek a vezető Roche-tól. Erre jelenthet megoldást az új, Atellica névre keresztelt automata laborplatform felfuttatása.
Az IPO után a vezetőség – rövid távon – nem kíván újabb akvizíciókat végrehajtani, mivel állításuk szerint az elmúlt években lezajlott felvásárlásokkal rendkívül jól pozícionálták magukat a piacon. Bernd Montag, a részleg igazgatója szerint a globális klinikai döntések 70%-át olyan eszközök segítségével hozzák meg, melyek megtalálhatóak a Siemens Healthineers portfóliójában. A vállalat 2025-ös stratégiája alapján a 2019-ig tartó időszak az újraszervezésre fókuszálna, melyben a profitabilitás további javulására összpontosítanak. Ezt követően kerülhet sor más piaci területekre történő belépésre, 2025-re pedig újabb növekedési lendülettel minden részterületen a piacvezető szerep elérésére.
Egészségügyi cég lévén leginkább defenzív részvénykategóriába sorolhatjuk, de növekedési sztorit is látunk benne. A Siemens csoport üzletágai közül a második legnagyobb bevételt szállítja, és a csoportszintű EBITDA legnagyobb hányadát adja. Mind a bevétel, mind pedig az EBITDA növekedése felülmúlta az elmúlt években a Siemens egészét. Az idei éves kilátások inkább óvatos számokat mutatnak, de középtávon a bevétel növekedési ütem 4-6%-ra gyorsulhat, a tisztított üzemi eredményhányad pedig akár 19%-ra javulhat.
A társaság a 2018. január 31-én közzétett jelentésében 3-4%-os bevétel növekedéssel számol a 2018-as üzleti évre vonatkozóan, szemben a tavaly szeptemberben lezárt év 3,8%-os ütemével. Az egyszeri tételektől (például IPO költségek) mentes üzemi eredményhányad 17-18%-ot tehet ki, amely legjobb esetben is stagnálás lenne a relatíve magas bázisidőszakhoz képest.
A Healthineers tőzsdei bevezetése osztaléksztori is lehet. A tervek szerint a nettó eredmény 50-60%-át fizethetik ki a jövőben, amely magasabb lehet, mint a Siemens csoport eddigi osztalékfizetési hányada.
A közelmúltban több példát is láthattunk arra, hogy egy cégcsoport leválasztja a csoporttól jellemzően magasabb növekedési ütemet felmutató ágazatát, mellyel jobban kiaknázhatóak a cégértékek. Erre volt példa az eBay-Paypal, vagy a Bayer-Covestro.